Informacje ogólne
Obowiązki Depozytariusza przed rozpoczęciem likwidacji BPS Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego
Depozytariusz to podmiot wybrany przez fundusz, który wykonuje funkcję depozytariusza na postawie umowy. Głównym zadaniem depozytariusza jest przechowywanie i prowadzenie rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego, oraz weryfikacja wyceny tych aktywów sporządzanej przez towarzystwo lub niezależny podmiot wyceniający. Zakres obowiązków depozytariusza określa art. 72 Ustawy z dnia 27 maja 2004 r o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Ustawa).
Obowiązki Depozytariusza po rozpoczęciu likwidacji BPS Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego w likwidacji
Rozwiązanie funduszu inwestycyjnego następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Z dniem rozpoczęcia likwidacji specjalistyczny fundusz inwestycyjny nie może zbywać jednostek uczestnictwa, a także odkupywać jednostek uczestnictwa. Zgodnie z Ustawą, likwidatorem specjalistycznego funduszu otwartego jest depozytariusz, z którym fundusz miał podpisaną umowę. Od momentu rozpoczęcia likwidacji depozytariusz pełni funkcje likwidatora.
Likwidacja BPS Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego w likwidacji - z czego wynika i co oznacza
Ustawa wskazuje w art. 246 przesłanki, które powodują rozwiązanie funduszu, w tym art. 246 ust. 6 wskazuje na wystąpienie innych przyczyn określonych w statucie funduszu inwestycyjnego. Statut BPS SFIO określa zasady likwidacji subfunduszu oraz zasady rozwiązania funduszu.
Od czego zależy wartość jednostek uczestnictwa
Wartość jednostki uczestnictwa zależy od wartości aktywów wchodzących w skład portfela inwestycyjnego funduszu, czyli od tego, jakie aktywa nabył zarządzający funduszem, czyli BPS TFI S.A.
Pytania i odpowiedzi
- Co oznacza likwidacja funduszu dla osób, które posiadają jego jednostki?
Zgodnie z prawem likwidacja funduszu będzie oznaczała sprzedaż wszystkich aktywów posiadanych przez fundusz oraz ściągnięcie należności. Środki uzyskane z tego tytułu, po wypłacie wszelkich zasadnych i poprawnie zgłoszonych wierzytelności, będą podzielone między uczestników funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich jednostek uczestnictwa. Okres przeprowadzenia tego procesu oraz kwoty jakie zostaną uzyskane ze sprzedaży są uzależnione od jakości aktywów w portfelu inwestycyjnym oraz zainteresowania nabywców.
- Co oznacza likwidacja funduszu dla osób, które posiadają jego jednostki lub złożyły dyspozycje odkupienia?
Likwidacja funduszu zakłada ściągnięcie należności i sprzedaż wszystkich aktywów posiadanych przez fundusz. Środki uzyskane z tego tytułu będą przeznaczone w pierwszej kolejności na spłatę zobowiązań funduszu, w tym zaległych wypłat z tytułu odkupionych jednostek uczestnictwa (chodzi o prawidłowo złożone dyspozycje przed otwarciem likwidacji funduszu). Pozostała kwota zostanie podzielona między uczestników funduszu proporcjonalnie do posiadanych przez nich jednostek uczestnictwa.
- Czy w związku z rozpoczęciem likwidacji funduszu, którego jednostki posiadam, powinienem coś zrobić? Na przykład zgłosić się na jakąś listę?
Posiadacze jednostek uczestnictwa nie mają obowiązku zgłaszania swoich roszczeń z tego tytułu. Wypłata środków nastąpi automatycznie. Ważne jest tylko, aby dane uczestnika były na bieżąco aktualizowane, zwłaszcza w zakresie rachunku bankowego, na który należy dokonać wypłaty.
- Gdzie mogę zadać pytanie lub złożyć reklamację dotyczącą funduszu BPS SFIO?
Kontakt dla klientów funduszu BPS SFIO w sprawie zapytań i reklamacji na skrzynkę mailową:
lub pocztą na adres:
ING Bank Śląski SA,
ul. Chorzowska 50,
40-101 Katowice,
z dopiskiem "fundusz BPS"
- Gdzie można znaleźć informacje o przebiegu likwidacji funduszy? Jakie informacje będę udostępniane i jak często?
Likwidacja funduszu będzie prowadzona zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych z dnia 21 czerwca 2005 r. z późniejszymi zmianami, wg harmonogramu, który zostanie przygotowany i przedstawiony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Likwidator jest zobowiązany do sporządzenia sprawozdania finansowego funduszy na dzień otwarcia likwidacji tj. 12 kwietnia 2024 r.
Dodatkowo Likwidator jest zobowiązany do sporządzania i ogłaszania informacji półrocznych o stanie likwidacji funduszu.Najważniejsze informacje dotyczące funduszu BPS SFIO będą publikowane w dedykowanym serwisie internetowym pod adresem www.klienci-funduszu.pl/bps.
Kontakt
dla uczestników funduszu BPS Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty w likwidacji oraz wyceny subfunduszu BPS Spokojna Inwestycja w likwidacji
Adres do korespondencji
ING Bank Śląski SA,
ul. Chorzowska 50
40-101 Katowice
z dopiskiem „fundusz BPS”
Zadzwoń
Numer telefonu:
+48 32 508 09 20
od pn. do pt.
(w godz. 11:00 – 14:00)